Tirolsko

Tirolsko je treťou najväčšou spolkovou republikou Rakúska. Najstaršími obyvateľmi dnešného Tirolska boli llyrovia a Keltovia.

Spája severnú Európu s Talianskom. Je známe svojou nádhernou alpskou scenériou, ľadovcami, údoliami, zurkotajúcimi riečkami, malebnými dedinkami a usadlosťami na úbočiach hôr. Tirolské mestečká sú známe svojou históriou.

Hlavným mestom Tirolska je Innsbruck. Obyvatelia tohto mesta sú právom hrdý na svoju históriu a miestnu identitu, čo dokazujú nosením krojov a dodržiavaním tradícií.

Innsbruck

Hlavné mesto Tirolska s alpskou scenériou, cez ktoré preteká rieka Inn.

Od Bavorska ho delí stena pohoria Karwendelgebirge. Cesta cez Brenerský priesmyk je lemovaná zasneženými vrcholkami a ľadovcami Zillertárskych a Otztálskych Álp.

Okolie Innsbrucku je ideálne na letnú turistiku a zimné športy.

Centrum mesta je pešou zónou, čo umožňuje si vychutnať jedinečnú atmosféru mesta.

Centrum mesta

Hlavnou ulicou mesta je Mária Theresien Strasse, ktorá prechádza historickým centrom mesta k Triumphpforte / Triumfálna brána/ , ktorá pripomína svadbu syna Márie Teresie /Leopolda r. 1765/.

Na potulkách mestom natrafíme na barokový víťazný oblúk Annasäule. Herzog-Friedrich-Strasse nás dovedie k slávnej Goldenes Dachl /zlatej strieške/ a palácu Maximiliána I. /r. 1500/. Príbeh habsburskej dynastie ku ktorej Maximilián patril spoznáme v budove, kde sa nachádza Museum Goldenes Dachl. Neďaleko sa týči Statturm / Mestská veža/.

Smerom na sever od veže sa nachádza Domkirche / katedrála z 18. Storočia/ , Hofburg / Dvorný hrad/ a Hofkirche / Dvorný kostol/.

Medzi najzaujímavejšie miesta v Innsbrucku patrí Grabmal Kaiser Maximilian I. / Mausoleum cisára Maximiliana I./ Tento skvost mesta je príkladom sochárstva rannej renesancie navrhnutý Maximilianom. Navrhol množstvo sôch v nadživotnej veľkosti , ktoré znázorňujú jeho hypotetických následníkov. Hneď vedľa sa nachádza Tiroler Volkskunst museum / Tirolské múzeum ľudového umenia/ a Ferdinandeum / Tirolské zemské muzeum/.

Medzi neopakovateľné zážitky patrí jazda Hungerbergbahnom. Táto lanová dráha prechádza od Kongresového centra cez Inn až na Hungerberg / 900m/. Kabínová lanovka umožňuje výhľad z Hafelekaru / 2 334m/ vysoko na hrebeň Karwendel.

Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva cisárskej zbrojnice – Zeughaus. Kde sa dozvieme viac o tirolskom hrdinovi Andreasovi Hoferem.

Hoferove boje o nezavislosť sa odohrávali na kopci Bergisel, na predmestí Wilten, kde stojí masívna bazilika. Tohto bojovníka pripomína socha a Kaiserjägermuseum.

Na juhovýchodnej strane mesta sa nachádza nádherný zámok Ambras, ktorý bol sídlom arcivojvodu Ferdinanda II. Bol nadšeným zberateľom , čo môžeme vidieť hlavne v kabinete kuriozít.

Brennerský priesmyk

Z Innsbrucku vedie diaľnica a železnica k Brennerskému priesmyku. Diaľnica prechádza cez Europabrucke / 190 m/ Na oboch stranách údolia sú roztrúsené horské dedinky a usadlosti.

Pozdĺž rieky Inn sú roztrúsené staré mestečká , mnohé z nich boli vybudované vďaka ťažbe soli a striebra. V 13. Storočí bol vybudovaný hrad Hasegg, ktorý mal kontrolovať prechod cez rieku. V neďalekej dedinke Wattens založil svetoznámy výrobca brúseného skla neobyčajne populárne Swarovsky Kristallwelten. Okrem toho sa tu nachádzali bane na striebro, jedna z bani je dnes otvorená pre verejnosť .

Kitzbuhel

Na vápencovom pohorí Kaisergebirge sa nachádza mesto St. Johann a známe lyžiarske stredisko Kitzbuhel. Počiatok lyžovania v tejto oblasti sa datuje do konca 19 storočia / 1931/.

Achensee a Zillertal

Achensee ja dlhé 10km a rozkladá sa sa vysoko nad mestom Jenbach. Je obklopené horami Karwendel a Rofan. Je najväčším a najkrásnejším jazerom v Tirolsku. Krásu tohto kraja si možno vychutnať jazdou starým parným vlakom / Achenseebahn/ .Mesto Zell am Ziller sa preslávilo pivným festom , ktorý sa koná každoročne v máji. V údolí Zillertalu sa nachádza rušné letné a zimné stredisko Mayrhofen. Nádherné zážitky poskytuje celoročné lyžiarske stredisko Hintertux. Odtiaľ lanovka odváža lyžiarov na vyhliadkovú terasu nad ľadovec Hintertux / 3 250m/.

Seefeld a Zugspitze

Seefeld je jedným z významných alpských stredísk , v roku 1964 a 1976 bol olympijským strediskom v severskom lyžovaní. Stredisko poskytuje 250km trás pre beh na lyžiach.

Priamo na hranici s Bavosrsko leží Zugspitze, najvyššia hora Nemecka. Lanovky behom pár minút vyvezú turistov na vyhliadkovú plošinu z ktorej pri slnečnom počasí je nádherný pohľad na alpské vrcholy v štyroch krajinách.

Južne od rieky Inn je údolie Otztal a najvyššie hory v Tirolsku Otztalske Alpy. V údolí je množtvo lákadiel pre turistov, ako je romantické jazierko Piburger, vodopády Stuibenfälle...

Toto miesto preslávil v roku 1991 nález Otziho, 5300 rokov starého Kelta. Dnes ho možno vidieť v múzeu v Bolzanu, v južnom Tirolsku.

Arlberg

Zaujímavosťou tejto časti Tirolska je dedinka Samnaun. Táto dedinka leží vo Švajčiarsku, ale prístupná je len z Rakúska. Okrem toho, že je to menšie lyžiarske stredisko je tiež bezcolným rajom. Ďalej na západ je populárne lyžiarske stredisko Ischgl a Galtur. Významné stredisko v tejto oblasti je St. Anton am Arlberg známe ako obľubené stredisko príslušníkov královského rodu a solventnej klienteli. Rovnako štýlové je aj stredisko St. Christoph am Arlberg, Zurcs a Lech.

Fotogaléria