Horné Rakúsko

Horné Rakúsko leží na významnom riečnom toku Dunaja. O svoju najpopulárnejšiu oblasť Soľné komory sa delí so Salzburskom a Štajerskom. Dynamické hlavné mesto tejto spolkovej krajiny isto stojí za prehliadku.

Linz

Je tretím najväčším mestom v Rakúsku. V r. 2009 bolo hlavným kultúrnym mestom. História Linzu siaha až k rímskemu obdobiu. Jeho strategická poloha na mieste, kde stará soľná cesta križovala rieku mu zaisťovala prosperitu už v stredoveku. Zámok a Hauptplatz , ktoré patria k jedným z najkrajších v strednej Európe pochádzajú z tohto obdobia. Priemyselná éra mesta začína po r. 1938, kedy bolo Rakúsko obsadené nacistickým Nemeckom. Vtedy postavili Hermann-Goering-Werke, predchodcov dnešných chemických závodov a oceliarni. Hitler v tomto meste strávil väčšinu svojho dospievania a cítil k miestu zvláštnu náklonnosť. Toto obdobie nám pripomína Niebelungebrücke, most, ktorý spája Altstat s predmestím Urfahr. Na predmestí sa nachádza Ars Electronica Center, centrum elektroniky, virtuálnej reality, ktoré osloví i toho najväčšieho obdivovateľa modernej technológie. Na južnom brehu nás očaria diela rakúskych velikánov, ako boli Klimt,Schiele, Kokoschka.

Na dosah z Linza sa nachádzajú tri nadherné opátstva v Rakúsku. Niekoľko kilometrov proti prúdu stojí kláštor Wilhering, ďalej smerom na juhozápad je opátstvo Kremsmünster. Predpokladá sa, že bolo založené na mieste , kde bol zabitý bavorský princ na love na medveďa. Najväčší a najnavštevovanejší z trojice je kláštor St. Florian.

Na brehu Dunaja sa nachádza aj neslávne známy Mauthausen, jeden z nacistických táborov.

Steyr

Toto staré priemyselné mesto zažilo najväčší rozmach v stredoveku a to vďaka železnej ceste vedúcej do Eisenerzu. Dodnes je priemyselným mestom. Museum Industrielle Arbeitswelt fascinuje množstvom exponátov na tému globalizácia a jej následky.

Mühlviertel

Horský cíp sa tiahne pozdĺž hranice Čiech a Bavorska. Chodníky pre turistov, múzea, parky a podniky so starými remeslami od tkania cez modrotlač až po batikovanie voskom pozývajú na výlet do Mühlviertel. Oplatí sa zastaviť v kláštore Schlägl, založeného v r. 1218 a v kláštore cisteriánov-Wilheringov založeného v r. 1146. Maľovanie na sklo zozadu môžeme obdivovať u Sandla, oltár od neznámeho majstra, vo Farskom kostole v Kefermarkte, vek ktorého sa odhaduje na viac ako 500 rokov a je cieľom veriacich pútnikov.

Soľná komora

Je to jedna z najobľúbenejších prázdninových destinácií vďaka množstvu jazier. Jej názov naznačuje dlhoročnú tradíciu v soľnom priemysle, ktorý je do dnes aktívny.

Bad Ischl

Bad Ischl, kúpeľné mesto v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko . Nachádza sa v oblasti Salzkammergut na sútoku riek Traun a Ischl . Mesto získalo popularitu vďaka cisárskej rodine, ktorá ho začala navštevovať kôli tunajšej slanej vode. V r. 1853 sa na tomto mieste cisár František Jozef zasnúbil s krásnou Sissi a každoročne v lete navštevoval túto oblasť. Lákadlom pre turistov je aj Kaiservilla a Lehárvilla.

Wolfgangsee a Mondsee

Wolfgangsee dlhé 10 km sa nachádza neďaleko Salzburgu . Na jeho brehu leží malebné mestečko St. Wolfgang, ktoré sa právom pýši 12 m vysokým gotickým oltárom.

Mondsse láka množstvo nadšencov pre vodné športy, školou plachtenia a svojimi plážami. Toto miesto bolo už osídlené v dobe neolitu a v 8. storočí stál na mieste dnešného mestečka benediktínsky kláštor.

Attersee a Traunsee

Najväčšie jazero v Rakúsku Attersee so svojou dĺžkou 20km, ktorého vody nezamŕzajú ani v zime je obľúbeným miestom priaznivcov vodných športov.

Traunsee je najhlbším jazerom v krajine. Nad jazerom sa týči Traunstein , na severnom výbežku je Mesto Gmunden, ktoré je známe svojimi liečebnými kúrami v slanej vode, keramikou a múzeom záchodov, vlastní viac než 300 exponátov. Unikátny Seeschloss Ort sa nachádza na ostrovčeku v jazere a láka veľký počet návštevníkov.

Hallstatt

Romantické a očarujúce mestečko v Soľnej komore Rakúska. Nachádza sa tu najstaršia soľná baňa na svete, ktorá má 4 tisíc rokov. Na tomto mieste sa našli pozostatky Halštatskej kultúry, ktorá trvala v období od 800 do 400 rokov p.n.l. Oblasť je známa veľkými jaskynnými systémami ako je Obria a Mamutia jaskyňa.

Fotogaléria